Doğal Taşlar e-Borsası

Dr. Nurettin AYDIN Eserleri

Dünyadaki doğal taş rezervinin yaklaşık %40’ı Türkiye’dedir. Bir kaynağın bu kadar büyük miktarı bir ülkede ise bu kaynak stratejik kaynaktır demektir.

Dünyada iletişim teknolojilerinin bu denli geliştiği bir zamanda, borsaların da artık fiziki mekanlarda olmasına gerek yoktur. Emtia Borsaları elektronik ortamlarda kurulabilir. Gerekli olan tek şey görüntüler ve satılan emtianın (burada doğal taşlar) kalitesini akredite edecek güvenilir kurumların olmasıdır. Bunların hepsi rahatlıkla kurulabilir.

İlla birileri önce yapacak da biz sonradan kopyalayacak mıyız? Bir şeye biz öncülük edemez miyiz? Gayet güzel de edebiliriz. Dünyanın ilk elektronik ortamdaki Doğal Taşlar e-Borsasını Türkiye’de kurabiliriz ve işletebiliriz. Bunun için gerekli her şeye sahibiz. Bu çalışma yapıldığında 2012 yılıydı, o gün yapabilir durumdaydık. Arada geçen zamanda bir çok alanda daha da ilerlemiş teknolojiler ve insan kaynağı ile çok daha kolay yapabiliriz. Gerekli olan tek şey bu vizyona sahip bir yönetim anlayışıdır.

Böyle bir e-Borsa Türkiye’de kurulursa, rezervin önemli kısmına sahip bir ülke için kaynaklarını çok daha iyi şekilde değerlendirmesi yanında ilaveten ek istihdam da sağlanır. Diğer taraftan borsanın bir ülkede yapılması, o ülkenin para birimi için önemli bir itibar kaynağıdır.

Çalışma 2012 yılında yapılmış ancak hala aynı şekilde günceldir.


YAZAR HAKKINDA

Yazar 2012 tarihinde, o günkü adı MİGEM (Maden İşleri Genel Müdürlüğü) olan kurumda çalışırken bu çalışmayı yapmış multi-disipliner bir bilim insanı ve kamu çalışanıdır.

Copyright © 2015-2021 All Rights Reserved.